Visita de treballadors de la Residència Jaume I de l'Espluga de Francolí al centre de tractament de residus

09/11/2023 Actualitat

Visita de treballadors de la Residència Jaume I de l'Espluga de Francolí al centre de tractament de residus

Han pogut veure com es realitza el procés de compostatge

El dilluns 6 de novembre, vam tenir el plaer de rebre la visita d'un grup de treballadors de la Residència Jaume I de l'Espluga de Francolí en el nostre centre de tractament de residus. En setmanes anteriors, vam compartir amb aquests professionals informació rellevant sobre la correcta separació de residus en el seu lloc de treball. Amb la visita, han tingut l'oportunitat de presenciar de primera mà tot el procés que es duu a terme en el nostre centre de tractament de residus. Durant la seva visita, han vist com es realitza el procés de compostatge, des de l'arribada de la fracció orgànica fins a la producció d'un compost de qualitat que es pot utilitzar com a fertilitzant per a les terres agrícoles, tancant el cicle de la matèria orgànica. També han visitat l'abocador comarcal i han après sobre la importància de minimitzar la quantitat de residus que acaben allà, ja que aquesta fracció no compleix amb el cicle de reciclatge. Aquesta ha estat una jornada enriquidora i educativa que esperem que hagi augmentat la seva consciència sobre la vital importància de la gestió sostenible dels residus.